Zubní implantáty
Ke ztátě zubu může během života dojít z mnoha důvodů. Řešení naštěstí existuje, neboť chybějící zuby lze kromě můstku nebo umělého chrupu úspěšně nahradit zubním implantátem.
Jak lze nahradit zub?
Můstek
Můstek, přemosťuje mezeru mezi zuby. Stejně jako most vyžaduje dva pevné nosné pilíře. K jejich konstrukci je použít dva zdravé, funkční, plnohodnotné zuby. Ty jsou obroušením nenávratně zničeny a již nikdy neplní svou původní funkci tak jako dříve.
Celková zubní náhrada
Celková zubní náhrada také může přinášet problémy. S postupujícím časem protéza stále hůř drží. Důvodem je u někoho postupující úbytek kostní tkáně čelisti pod protézou, u někoho dochází pod protézou ke zbytnění ústní sliznice. Nositel uvolněné protézy nedokáže správně kousat. Protéza často brání i plnohodnotnému společenskému životu
Zubní implantát
Jedná se o titanový šroubovitý pilíř nahrazující kořen zubu, který se během krátkého chirurgického zákroku zavede do čelisti. Titan je bez komplikací prijímán lidským tělem, alergie se na něj téměř nevyskytují. Tento „umělý kořen“ tvoří stabilní základ pro dlouhodobé upevnění korunky a zároveň elegantně vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla v důsledku stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty. Je to jediný způsob, jak získá implantát pevnost a plnou funkčnost, srovnatelnou s původními zuby.
Jak probíhá ošetření implantátem
Lékař vsadí nejprve do vaší čelisti implantát, který má tvar malého šroubku. Jakmile se implantát během následujících 6-12 týdnů vhodí, napojí se na tento „šroubek“ druhý díl - tzv. pilíř. Ten má tvar válečku, jenž vystupuje z dásně. Na pilíř se potom jednoduchým způsobem upevní umělí keramický zub, na pohled nerozeznatelný od zubů původních a pevný při skusu.