Zánět dásní a paradontitida (parodontóza, paradentóza)
Podle průzkumů trpí parodontózou téměř 90 % lidí starších 30 let.
Co je to zánět dásní a parodontóza?
Nejlehčím onemocněním dásní je gingivitis, neboli zánět dásní, kterým trpí až 90 % dospělé populace. Je způsoben zejména nedostatečnou ústní hygienou. Neléčený zánět dásní časem přejde v závažnější onemocnění zvané parodontitis (parodontóza). Ta způsobuje úbytek kosti v okolí zubů, což způsobuje jejich viklání a ztrátu.
Parodontitida je způsobena mikroorganismy množícími se v zubním povlaku. Záludnost parodontitidy spočívá v tom, že probíhá pomalu, dlouho nepůsobí výraznější potíže a pacient jí proto nevěnuje pozornost.
Jak parodontitida vzniká?
Příčinou parodontózy je zánět parodontu, tedy podpůrných tkání kolem zubu. Při nedostatečné ústní hygieně se v hojné míře tvoří bakterie, které na dásních a chrupu vytvářejí takzvaný zubní plak a následně i zubní kámen.
Parodontóza začíná krvácením z dásní, později vznikají parodontální choboty, zvětšuje se prostor mezi dásní a zubem, někdy zuby mění své umístění, viklají se, dásně někdy bolí a otékají. Organismus reaguje na tuto infekci vytvářením látek způsobujících destrukci vaziva přiléhajícího k zubu a rozkladem kostěného lůžka zubu. Následkem je postupné uvolňování zubů, které může vyústit až v jejich ztrátu.
Jaké jsou příznaky parodontitidy?
Subjektivní potíže pacientů nejsou v počátcích onemocnění nijak výrazné, zuby nebolí. Vyšší stádium parodontózy je ale provázeno určitými příznaky:
- Pocity mravenčení, zuby se zdají pacientům po ránu povystouplé a tyto pocity postupně mizí po kousání a po tisknutí zubů k sobě navzájem. Toto stádium nebývá provázeno bolestmi.
- citlivost dásně na vnější vlivy, někdy ustupující dáseň, obnažené zubní krčky
- otok dásně, dáseň má červenou barvu (zdravá dáseň má růžovou)
- krvácení dásní, nepříjemný zápach z úst
Jaké jsou následky?
Následkem parodontózy je viklání zubů až jejich ztráta.
Jednoduchá prevence
Zabránit parodontitidě lze pouze správnou ústní hygienou. Po 48 hodinách bez mechanického vyčištění zubů se na chrupu vytvoří takzvaný pravý mikrobiální povlak, který způsobuje zánět dásně. Když zánět trvá delší dobu, postihuje i závěsný aparát zubu. Znamená to trvalé poškození, které lze léčit pouze zákrokem u zubního lékaře, nejlépe specializovanéh parodontologa. Správná léčba a důsledná hygiena dutiny ústní může však v jakémkoliv stádiu onemocnění zlepšit zdraví dásní a zabránit tak přechodu onemocnění do pokročilejšího stádia.
U kuřáků se parodontóza vyskytuje 4 - 7 krát častěji než u nekuřáků. Kouření navíc snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím.
Žít se se zdravými zuby po celý život můžeme jen tehdy, když onemocnění předejdeme. Prevence nám šetří peníze, čas, ochrání od bolesti, strachu i následků. Základem prevence jsou pravidelné preventivní prohlídky a celoživotní ústní hygiena. Stále platí, co se za mlada naučíš, v dospělosti najdeš. Proto by rodiče měli myslet na správné návyky už při prvním zubu. Děti jsou učenlivé a s touto výbavou mohou bez bolesti a problémů žít celý život.
Léčba
Nejlepší léčbou je prevence, ale pokud se zanedbá, je třeba situaci řešit, aby se zabránilo vypadnutí zubů. Mezi metody léčby patří odstranění naddásňového a poddásňového zubního kamene, chirurgický zákrok nebo v mírnějších stádiích parodontózy také regenerační metoda obnovení ztráty kosti.